مراقبت های بعد از جراحی گوش

رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش به کاهش عوارض و مدت زمان دوران نقاهت کمک می کند. این اقدامات عبارتند از :

مراقبت های بعد از جراحی گوش

  • از دست زدن یا مالیدن گوش خود پرهیز نمایید.

در بیشتر مواقع فرآیند های جراحی زیبایی گوش تحت بیهوشی موضعی انجام خواهد شد. به همین دلیل بعد از اتمام کار، فرد سرگیجه و تهوع نخواهد داشت. بعد از جراحی به راحتی می توانید به فعالیت های روزمره خود بپردازید، اما در روز های ابتدایی باید مراقب باشید تا به طور آگاهانه یا تصادفی، گوش را لمس نکنید و مالش ندهید. با دست زدن به گوش ممکن است گوش در محل مناسب قرار نگیرد یا به بخیه ها آسیب وارد شود که هر دو موجب طولانی شدن دوران نقاهت خواهد شد.

همچنین به هنگام حرک کردن مراقب باشید، چرا که گوش بی حس می شود و احساس آسیب دشوار است. توصیه می شود هنگام دراز کشیدن به کمر بخوابید و از خوبیدن به پهلو خودداری کنید.

  • سربند خود را بپوشید

بعد از عمل، به روی گوش ها پانسمان بزرگی قرار می گیرد که معمولا بعد از گذشت یک تا هفت روز با سربند پهن جایگزین می شوند که گوش ها را به طور کامل می پوشانند. زمانی که گوش ها به طور تصادفی خم شوند، سربند از گوش ها محافظت خواهد کرد و آن را در محل نگه خواهد داشت. این سربند ها حداقل به مدت یک الی دو هفته باید به صورت شبانه روزی به روی گوش ها باشند و بعد از مدتی تنها شب ها نیاز به بستن آن است. توصیه می شود در هفته اول از لباس های دکمه دار استفاده نمایید تا هنگام تعویض دچار مشکل نشوید.

  • سیگار کشیدن ممنوع است.

حداقل تا دو هفته از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در محل های پر دود یا افراد سیگاری خودداری کنید. چرا که بهبودی را به تاخیر می اندازد. همچنین بهبودی نامناسب و اسکار نامنظم از عوارض سیگار کشیدن است.

  • در صورت مشاهده ترشح از گوش نگران نشوید.

در هفته اول بعد از جراحی ممکن مایعی غلیظ، تیره یا قرمز به مقدار کمی از گوش خارج شود. این عارضه طبیعی است و جای نگرانی ندارد. برای تمیز کردن قسمت خارجی گوش می توانید از سواب پنبه و هیدروژن پراکسید استفاده کنید. توجه داشته باشید که به کانال گوش وارد نشود. اما در صورتی که ترشح بیش از حد باشد پزشک خود را در جریان قرار دهید.

  • تا چندین روز سر خود را بالا تر از حد معمول قرار دهید.

به کمک چند بالش سر خود را بالا تر از حد معمول قرار دهید و از خم شدن خودداری کنید. خم شدن احتمال خون ریزی را افزایش می دهد.

  • از خاراندن خطوط بخیه خودداری کنید.

  • تا یک ماه از قرار گیری در معرض خورشید و حرارت پرهیز نمایید.

  • رژیم غذایی سالم استفاده کنید.

درباره drnazadriadm

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 3 × یک =