مراقبت های بعد از جراحی بینی

آگاهی از انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی در کسب نتیجه مطلوب و همچنین تسریع روند بهبودی بسیار تاثیر گذار می باشد و در صورت عدم رعایت این نکات ممکن است نتیجه رضایت بخشی حاصل نشود.

در این مقاله بر آنیم ، افراد متقاضی انجام جراحی بینی را نسبت به اقدامات لازم برای مراقبت های بعد از عمل آگاه سازیم.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. بعد از جراحی بینی تورم امری طبیعی می باشد . این در حالیست که این تورم در روزهای دوم و سوم رو به افزایش می باشد ، اما جای نگرانی نیست چرا که بعد از روز چهارم به بعد به تدریج کاهش خواهد یافت.
 2. به منظور کاهش کبودی و تورم تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی بینی از کمپرس یخ استفاده نمایید. همچنین حین استراحت و دراز کشیدن سر و قفسه سینه خود را حدود سی تا چهل درجه بالاتر از حد معمول قرار دهید.
 3. از مصرف هر گونه دارویی که بدون هماهنگی پزشک می باشد جدا خودداری نمایید و مرتبا از دارو هایی که پزشک تجویز نموده استفاده کنید.
 4. پس از گذشت دو الی سه روز از جراحی بینی ، سر و بدن خود را به صورت جداگانه با استفاده از دوش دستی و یا به کمک فرد دیگر شستشو نمایید.
 5. از دستکاری پانسمان و قسمت های داخلی بینی اجتناب نمایید.
 6. تا دو هفته غذا های جویدنی را از رژیم غذایی خود حذف کنید و تا جای ممکن از لبخند زدن ، خندیدن و تکان دادن زیاد لب ها خودداری کنید.
 7. فین کردن موجب خونریزی بینی خواهد شد به همین دلیل تا یک ماه پس از جراحی زیبایی بینی از فین کردن اجتناب کنید.
 8. هنگام عطسه و سرفه ، دهان خود را باز نموده و از طریق دهان عطسه کنید تا کمترین فشار به بینی شما وارد شود.
 9. تا یک ماه بعد از انجام جراحی زیبایی بینی از مصرف هرگونه مشروبات الکی و استعمال دخانیاتی چون سیگار و قلیان پرهیز نمایید.
 10. به مدت ۶ ماه از قرار گیری در معرض تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید چرا که تا مدتی بعد از جراحی پوست بینی حساس خواهد شد.
 11. از انجام فعالیت های سنگینی چون ورزش کردن ، دویدن ، بلند کردن اجسامی که دارای وزن بیشتر از دو کیلو هستند خودداری نمایید.

تا چند وقت بعد از عمل بینی باید چسب زد؟

تا زمان مشخص شده توسط پزشک باید از چسب استفاده نمایید. این زمان بسته به میزان تورم برای هر فرد متغیر می باشد.

درباره دکتر نظری

دکتر نادر نظری - متخصص و جراح گوش ، حلق و بینی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 5 × دو =