جراحی گوش

به منظور ایجاد تناسب میان گوش و سر ، و همچنین خوش فرم شدن گوش ها ، جراحی گوش یا اتوپلاستی انجام خواهد شد. لازم به ذکر است برای کسب نتایج مطلوب، رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش الزامی می باشد.

گوش ها مخصوصا در آقایان ، جزو آن دسته از اعضای بدن می باشند که همیشه در معرض دید دیگران هستند ؛ از این رو گوش های بیرون زده و نا متناسب با اندازه سر موجب کاهش اعتماد به نفس در افراد خواهد شد.

با انجام عمل جراحی گوش یا اتوپلاستی ، افراد می توانند اندازه ، شکل و موقعیت گوش خود را متناسب با اندازه سر خود اصلاح نمایند.

برای مشاهده نمونه کار های جراح گوش می توانید به سایت ایشان مراجعه نمایید.

 

جراحی گوش

کاندیدای جراحی گوش

جهت انجام جراحی زیبایی گوش محدودیت سنی وجود ندارد ؛ این در حالیست که بهتر است جراحی بعد از رشد کامل لاله گوش و رسیدن به اندازه نهایی در سنین ۵ الی ۶ سالگی ، انجام شود تا بعد از انجام جراحی گوش ، تغییراتی در گوش ایجاد نشود.

جراحی زیبایی گوش کودکان

توصیه می شود ، جراحی زیبایی گوش برای کودکان قبل از مدرسه رفتن انجام شود چرا که علاوه بر ایجاد تناسب میان گوش و سر موجب افزایش اعتماد به نفس کودک خواهد شد.

لازم به ذکر است ، کودکان به خاطر داشتن غضروف نرم و انعطاف پذیری لاله گوش آن ها ، به راحتی فرم پذیر خواهد بود ، از این رو بهترین کاندیدا برای انجام جراحی گوش می باشند.

جراحی زیبایی گوش بزرگسالان

بر عکس کودکان ، افراد بزرگسال دارای غضروفی محکم هستند و عدم انعطاف پذیری لاله گوش آن ها موجب می شود تا نتیجه جراحی گوش آنها با جراحی گوش کودکان یکسان نباشد.

البته این در حالیست که تغییرات تا حدی است که مورد رضایت افرادی که دارای انتظار معقولانه ای هستند ، می باشد.

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

 1. درد و ناراحتی بعد از جراحی زیبایی گوش امری طبیعی می باشد و جای نگرانی نیست. همچنین با مصرف دارو هایی که توسط جراح تجویز شده ، تسکین می یابد.
 2. تا مدتی بعد از انجام جراحی زیبایی گوش از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش های سنگین خودداری نمایید.
 3. تا دو هفته بعد از جراحی ، از استعمال دخانیات و مصرف هرگونه مشروبات الکلی پرهیز نمایید.
 4. افرادی که جراحی زیبایی گوش انجام داده اند ، باید تا مدتی از خوابیدن بر روی گوش خود اجتناب کنند ؛ چرا که خوابیدن بر روی گوش در دوران نقاهت جراحی زیبایی گوش سبب وارد شدن فشار به گوش ها می شود.
 5. کاهش شنوایی پس از جراحی زیبایی گوش ، به علت وجود باند بر روی گوش ها مسئله ای عادی و طبیعی می باشد ؛ بنابراین در این باره نگران نباشید ؛ چرا که پس از برداشتن باند ها شنوایی شما همانند قبل می شود.
 6. مصرف به موقع و مرتب داروهای تجویزی پزشک اهمیت بسیاری دارد ؛ به همین علت به بیماران تاکید می شود در این باره سهل انگاری نکنند.
 7. معمولا کسانی که جراحی زیبایی گوش انجام داده اند ، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ، بهتر است در این باره نظر جراح گوش مورد نظر خود را جویا شوید.
 8. بهتر است بیماران در ابتدا رژیم غذایی خود را با مواد غذایی نرم و آبکی شروع کنند ، با گذشت زمان و به مرور آن ها می توانند مواد غذایی سفت تر را نیز در رژیم غذایی خود قرار دهند.
 9. استفاده از کمپرس یخ تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبوی ناشی از جراحی گوش دارد ، به همین علت به افرادی که جراحی زیبایی گوش انجام داده اند ، توصیه می شود از کمپرس یخ استفاده کنند.
 10. بیماران در دوران نقاهت جراحی زیبایی گوش ، باید از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنند ؛ چرا که گرما یکی از عواملی است که سبب افزایش تورم و کبودی می شود.
 11. بهتر است بیماران زمان مناسب جهت استحمام را از جراح گوش خود جویا شوند.
 12. پیاده روی یکی از عواملی است که سبب بروز کاهش تورم و کبودی ناشی از جراحی زیبایی گوش می شود و علاوه بر آن از تشکیل لخته خون در پاها نیز جلوگیری می کند ، به همین علت به کسانی که جراحی زیبایی گوش انجام داده اند ، توصیه می شود از استراحت مطلق خودداری کرده و به آرامی راه بروند.
 13. بهتر است بیماران در دوران نقاهت جراحی زیبایی گوش ، به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به گوش ها از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کرده و لباس های آزاد و دکمه دار به تن کنند.

هزینه جراحی گوش

هزینه جراحی زیبایی گوش به عوامل مختلفی چون میزان ایراد گوش ، دستمزد جراح گوش ، هزینه های کلینیک و اتاق عمل و هزینه های دیگر بستگی دارد. که این عوامل برای هر فرد متغیر می باشد و هزینه نهایی در جلسه مشاوره توسط پزشک مشخص خواهد شد.

درباره دکتر نظری

دکتر نادر نظری - متخصص و جراح گوش ، حلق و بینی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سه + بیست =