جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی : از مشخصه های بینی های گوشتی ، پوست ضخیم و اسکلت و غضروف ضعیف می باشد . همچنین در بینی های گوشتی اطراف پره های بینی دارای غدد چربی وجود دارد و نوک بینی پهن می باشد.

نحوه جراحی بینی گوشتی  به شرح ذیل می باشد:

جراحی بینی ، به دو روش جراحی بینی باز و روش جراحی بینی بسته انجام می شود.

با ایجاد برش کوچکی در کلوملا ( تیغه بین دو سوراخ بینی ) و جدا سازی جراحی بینی گوشتیپوست از اسکلت بینی ، جراح بینی قادر به اعمال تغییراتی در بینی خواهد بود. در این روش به دلیل  باز بودن پوست بینی ، جراح اشراف کامل به بینی داشته و احتمال بروز غیر قرینگی در آن بسیار کم می باشد.

و اما در جراحی بینی به روش بسته ، برش ها از داخل بینی ایجاد خواهند شد و هیچ گونه برشی به روی تیغه بین سوراخ ها ایجاد نمی شود. این روش جراحی بینی معمولا یک ربع زودتر از جراحی بینی به روش باز تمام خواهد شد.

جراحی بینی گوشتی با لیزر

امروزه تبلیغات زیادی در خصوص جراحی بینی گوشتی با لیزر قابل مشاهده می باشد.

اما این در حالیست لیزر تنها قادر به شفاف سازی پوست خواهد بود و هنوز علم پزشکی در رابطه با لیزر آنقدر پیشرفت نکرده که قادر به ایجاد تغییر شکل در اسکلت بینی باشد.

بهترین جراح بینی گوشتی

انتخاب بهترین جراح بینی گوشتی در کسب نتیجه مطلوب و ایده آل بسیار تاثیر گذار می باشد.

شما می توانید با پرس و جو از اطرافیان و یا جستجو در گوگل ، بهترین جراح بینی گوشتی را پیدا کنید.

پس از تهیه لیستی از جراحان بینی گوشتی به بررسی رزومه کاری ، تخصص و نمونه کار های ایشان بپردازید.

در جلسه مشاوره حتما انتظارات خود را از انجام جراحی بینی با پزشک خود مطرح کنید.

این نکته بسیار مهم است که در صورتی که جراح بینی مناسبی را متناسب با نوع بینی خود انتخاب نکنید ، ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی پیدا کنید و برای انجام جراحی بینی ترمیمی حداقل تا یک سال باید صبر نمایید.

تفاوت جراحی بینی گوشتی و بینی استخوانی

همانطور که گفته شده بینی ها از نظر میزان ضخامت پوست به دو نوع بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم بندی شده اند.

پوست بینی های استخوانی ظریف و نازک می باشد، اما پوست بینی های گوشتی به نسبت بینی های استخوانی از ضخامت بیشتری برخوردار است؛ به طوریکه پوست قسمت بالایی بینی که به روی استخوان است نازک می باشد و هرچه پوست به سمت نوک بینی می آید ضخامت پوست بیشتر خواهد شد.

برخی بر این باورند که داشتن قوز و برآمدگی در پل بینی تنها مختص بینی های استخوانی می باشد، این در حالیست که ممکن است بینی های گوشتی هم دارای قوز باشند، بنابراین این تصور اشتباه است.

همچنین بینی های استخوانی ساختاری محکم تر از بینی های گوشتی دارند و غضروف بینی های گوشتی از استحکام پایینی برخوردار می باشد.

به طور کلی می توان گفت هرچه ایرادات بینی بیشتر باشد، بینی جزو بینی های گوشتی محسوب می شود و هرچه جنس پوست بینی بهتر باشد و ایرادات بینی بیشتر مربوط به استخوان بینی باشد، بینی استخوانی است.

انواع تکنیک های جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی یا راینوپلاستی ؛ با دو تکنیک جراحی بینی بسته و جراحی بینی باز قابل انجام می باشد ، که انتخاب هر یک از این روش ها بر اساس آناتومی بینی و تغییرات مورد نظر ، صورت می پذیرد.

در ادامه به طور مختصر ، جراحی بینی گوشتیشما را با هر یک از این روش های جراحی آشنا خواهیم نمود :

 • راینوپلاستی بسته : برای انجام جراحی زیبایی بینی به روش بسته ، کلیه برش ها در داخل سوراخ بینی ایجاد می شوند و در این روش ، هیچ برش خارجی ای وجود ندارد.

جراحی بینی بسته ، بیشتر برای بیمارانی که به تغییرات جزئی تری در ساختار بینی خود نیاز دارند ، مورد استفاده قرار می گیرد.

تنها مزیت جراحی زیبایی بینی به روش بسته ؛ این است که پس از عمل ، هیچ گونه جای  زخم قابل مشاهده ای وجود ندارد.

 • راینوپلاستی باز : در این روش به جز برش های موجود در داخل بینی ،  یک برش کوچک نیز در زیر نوک بینی ( مابین سوراخ های بینی یا کلوملا ) ایجاد می شود.

جراح ، در جراحی بینی به روش باز به راحتی می تواند پوست بینی را از روی اسکلت زیرین آن بلند کند و به تمام ساختار بینی دسترسی بیابد.

این روش از جراحی بینی ، به جراح امکان دسترسی کامل تر به ساختارهای بینی را می دهد ؛ تا جایی که به سهولت به ساختار بینی دسترسی داشته و بتواند شکل نهایی بینی را مجسم نماید.

معمولا به دلیل دسترسی بیشتر جراح بینی به ساختمان بینی در راینوپلاستی به روش باز ؛ این روش ، انتخاب اول جراحان بینی است ، تا جایی که جراحی بینی  به روش باز ، غالبا برای جراحی بینی هایی که نیاز به تغییر شکل گسترده تری دارند ؛ مثل جراحی بینی ترمیمی ، جراحی بینی گوشتی و غیره ؛ مورد استفاده قرار می گیرد.

در جراحی بینی به روش باز ؛ نگران زخم جراحی در ناحیه کلوملا نباشید ، زیرا پس از مدتی و با رعایت دستورالعمل های مراقبتی بعد از عمل ؛ کمرنگ شده و به مرور به طور کامل از بین می رود.

همچنین توجه داشته باشید که یک جراح بینی ماهر و واجد شرایط ؛ می تواند برش های جراحی بینی به روش باز ، را در داخل خطوط بینی ایجاد کند و به این ترتیب جای زخم قابل مشاهده را تا حد ممکن به حداقل برساند.

اقدامات قبل از جراحی بینی گوشتی

 • به مدت دو هفته قبل از عمل بینی از مصرف داروهایی چون آسپرین خودداری نمایید.
 • مصرف هرگونه دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگهای خونی و همچنین اختلال در گردش خون می شود؛ بنابراین حداقل تا یک ماه قبل از جراحی بینی از استعمال دخانیات و نوشیدن هرگونه مشروبات الکلی پرهیز نمایید.
 • حداقل به مدت ۸ ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید و روز عمل ناشتا باشید.
 • روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید و از مایعات استفاده کنید.
 • شب قبل از عمل استحمام کنید، چرا که بعد از عمل ممکن است تا چند روز نتوانید حمام بروید. همچنین بدن از هرگونه لوسیون و لوازم آرایشی پاک می شود و به ریلکس شدن بدن نیز کمک خواهد کرد.
 • در روز عمل خانم ها بدون لاک و لوازم آرایشی و آقایان بدون ریش و سبیل به محل جراحی مراجعه نمایند.
 • در روز عمل حتما تمام مدارک پزشکی را همراه خود داشته باشید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

 • ۲۴ ساعت ابتداییجراحی بینی گوشتی بعد از جراحی بینی زمان ریکاوری فرد است و ممکن است به دلیل از بین نرفتن اثر بیهوشی ، فرد دچار سردرد ، ورم ، کبودی و خون ریزی شود. رعایت این اقدامات برای کسب نتیجه مطلوب و همچنین تسریع روند بهبودی بسیار حائز اهمیت می باشد:
 • به منظور کاهش تورم و کبودی در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • در روز های ابتدایی از مایعات و غذا های میکس شده که نیاز به جویدن ندارند استفاده نمایید و مصرف ادویه های تند و نمک را به حداقل برسانید.
 • هنگام عطسه و سرفه دهان خود را باز کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
 • حداقل تا دو هفته بعد از جراحی بینی ، از سیگار و قلیون کشیدن خودداری نمایید.
 • حداقل تا دو ماه از عینک زدن خودداری نمایید و در صورت لزوم از لنز استفاده کنید.
 • هنگام استراحت و دراز کشیدن به کمک دو بالش سر خود را بالاتر از حد معمول قرار دهید.

هزینه جراحی بینی گوشتی چقدر می باشد؟

هزینه جراحی بینی گوشتی بسته به دستمزد جراح بینی ، هزینه های اتاق عمل ، آزمایشات و متخصص بیهوشی و غیره متغیر می باشد.

درباره دکتر نظری

دکتر نادر نظری - متخصص و جراح گوش ، حلق و بینی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • نوزده − 12 =