تزریق بوتاکس

امروزه به منظور جوانسازی پوست تزریق بوتاکس انجام خواهد شد ؛ چرا که با افزایش سن پوست دچار تغییراتی می شود و پزشک ، عصب ماهیچه فرد را موقتا از طریق بوتاکس غیر فعال می سازد و با حرکت اجزای صورت چین و چروک کمتری قابل مشاهده هستند.

مزایای تزریق بوتاکس

 • کاهش تعرق زیاد
 • بالا بردن گوشه لب ها
 • بهبود وضعیت چروک ها
 • بهبود گردن درد های مزمن
 • کاهش سر درد های میگرنی
 • کاهش نمایش لثه ها در هنگام خندیدن

تزریق بوتاکس

 

تزریق بوتاکس به چه صورت است ؟

حرکات صورت توسط عضلاتی که زیر پوست قرار دارند صورت می گیرد. این عضلات با انجام حرکات و انقباض بیش از حد ، دچار تغییراتی خواهند شد و موجب بروز چین و چروک در پوست افراد خواهد شد. با تزریق بوتاکس ، ماهیچه های صورت برای مدتی از کار خواهد افتاد و چین و چروک کاهش می یابد.

پیشانی ، مناسب ترین مکان برای تزریق بوتاکس می باشد. با تزریق بوتاکس در این نواحی خط اخم ( خطوطی که بین دو ابرو ایجاد خواهد شد ) و همچنین خطوط عرضی پیشانی محو یا کمرنگ می شوند.

تزریق چربی برای نواحی و خطوط زیر چشم نیز بسیار تاثیر گذار می باشد و در صورتی که بیمار و روش تزریق به درستی انتخاب گردد نتایج چشم گیری را به همراه خواهد داشت.

کاربرد بوتاکس

بوتاکس ، علاوه بر رفع چین و چروک های پوستی تاثیرات درمانی نیز دارد ؛ که برخی از آن ها عبارت اند از :

رفع تعریق زیاد کف دست و پا

درمان سردردهای میگرنی

و غیره

هم چنین از بوتاکس ، برای رفع غیرقرینگی صورت نیز استفاده می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده از بوتاکس ، به عنوان مکمل در برخی از عمل های زیبایی صورت هم چون لیفت ابرو ، ترمیم اسکار و غیره نیز استفاده می شود.

بیشترین تاثیر بوتاکس ، بر روی رفع و کاهش خطوط اخم ، پیشانی و خنده می باشد.

عوارض تزریق بوتاکس

در صورتی که بوتاکس ، توسط افراد غیر متخصص تزریق شده و نا به جا استفاده شود سبب بروز عوارضی هم چون افتادگی پلک ، تپش قلب ، افت فشار ، بروز حساسیت هایی مانند خارش پوست و غیره می شود.

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس

 • بانوانی که در دوران بارداری و شیردهی قرار ندارند.
 • افرادی که در سلامت کامل جسمی و روحی قرار دارند.
 • کسانی که به پروتئین حساسیت ندارند.

تزریق بوتاکس

مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

بیمارانی که قصد انجام بوتاکس را دارند همواره سوالاتی درباره نحوه خوابیدن بعد از تزریق خواهند داشت :

 1. حداقل ۷ و حداکثر تا ۱۰ ساعت بعد از بوتاکس ، از خوابیدن امتناع کنید چرا که خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس موجب حرکت کردن ماده بوتاکس در زیر پوست بیمار خواهد شد و نتایج منفی و حتی خطرناکی را به همراه خواهد داشت.
 2. بعد از تزریق بوتاکس طاقباز یا به سمت پهلو ها نخوابید اما بعد از گذشت ۲۴ ساعت مانعی ندارد.
 3. تا چند ساعت بعد از انجام تزریق از خوابیدن و دراز کشیدنی که موجب فشار وارد شدن به نواحی تزریق شده را دارد خودداری نمایید.
 4. حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از مصرف نوشیدنی های داغ و همچنین شستن و استحمام پرهیز نمایید.
 5. به مدت ۴ ساعت بعد از بوتاکس در معرض حرارت قرار نگیرید.
 6. تا ۲۴ ساعت به هیچ عنوان سر را به سمت پایین خم نکنید.
 7. به مدت ۷۲ ساعت بعد از تزریق ، از ماساژ دادن نواحی تزریق شده و همچنین انجام فعالیت های سنگین جدا خودداری نمایید.
 8. تا ۷۲ ساعت بعد از بوتاکس ورزش نکنید.
 9. تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از مصرف هر گونه لوازم آرایشی خودداری نمایید.
 10. به مدت ۳ روز قبل و بعد از بوتاکس از داروهایی از قبیل وارفارین و آسپرین مصرف نکنید.
 11. پس از گذشت ۴۸ ساعت از تزریق بوتاکس ، انجام استحمام ایرادی ندارد.
 12. استفاده از کمپرس یخ ، تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبودی ناشی از تزریق بوتاکس دارد ؛ به همین علت توصیه می شود افراد در روزهای ابتدائی پس از تزریق از آن استفاده کنند.
 13. استفاده منظم و مرتب از دارو و پمادهای تجویزی پزشک از اهمیت به سزایی برخوردار است ، بنابراین در این باره سهل انگاری نکنید.
 14. کسانی که تزریق بوتاکس انجام داده اند ، باید حداقل به مدت ۲۴ ساعت از لمس و ماساژ ناحیه مورد نظر خودداری کنند.

سوالات متداول درباره تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس در دوران بارداری یا شیردهی مجاز است؟

خیر – در دوران بارداری یا شیردهی تزریق بوتاکس ممنوع می باشد. زیرا همانطور که می دانید بوتاکس از سم بوتولینیوم پدید آمده و روا نیست که در این دوران مهم این سم وارد بدن مادر شود. البته تا به حال در این مورد عارضه ای دیده نشده اما ممکن است وارد شیر مادر شده یا از طریق جفت به جنین برسد.

ماندگاری بوتاکس دائمی است یا موقتی؟

معمولا اثر بوتاکس تا ۶ ماه قابل رویت است و پس از آن رفته رفته تاثیرات آن کاهش می یابد. این در حالیست که اگر تعداد دفعات تزریق افزایش یابد و فرد به صورت مرتب و مداوم نسبت به ترمیم آن اقدام نماید، به تدریج میزان ماندگاری بوتاکس افزایش یافته و عضلات ناحیه مورد نظر ضعیف تر خواهند شد.

آیا تزریق بوتاکس موجب روشن شدن رنگ پوست نیز می شود؟

خیر – در واقع بوتاکس هیچ تاثیری بر رنگدانه های پوستی ندارد ولی می تواند در کاهش تعریق بدن تاثیرگذار باشد. بعنوان مثال برای افرادی که دست آن ها مدام در حال تعریق است تزریق بوتاکس به کف دست آن ها تجویز خواهد شد.

همچنین به منظور رفع تعریق زیر بغل نیز بوتاکس در این نواحی تزریق می شود. علاوه بر این از بوتاکس می توان به منظور درمان خارش های عصبی نیز استفاده نمود.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است؟

بوتاکس ضعیف شده سم بوتولینیوم است و در صورتی که توسط پزشک متبحر و با تجربه صورت گیرد، کاملا بی خطر بوده و هیچ عوارضی برای فرد در پی نخواهد داشت.

آیا با از بین رفتن تاثیرات بوتاکس ، چین و چروک صورت دو چندان خواهد شد؟

خیر – با از بین رفتن تاثیرات بوتاکس ، چروک ها و عضلات درست به جای قبلی باز می گردند اما این بدین معنی نیست که موجب افزایش چین و چروک شود.

تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

در واقع ماده بوتاکس دردناک نیست و درد خفیفی که حین درمان احساس می شود مربوط به سوزن هاست. در صورتی که آستانه درد بیمار پایین باشد، می تواند این موضوع را با پزشک مربوطه مطرح کرده تا علاوه بر استفاده از سوزن های ظریف و باریک تر از بی حسی موضعی در نواحی تحت درمان استفاده شود.

آیا پس از چند بار تزریق بوتاکس ، تاثیر خود را از دست خواهد داد؟

خیر – اینطور نیست که پس از چند بار تزریق تاثیرات بوتاکس از بین برود اما این احتمال وجود دارد که سیستم ایمنی برخی از افراد پس از چند بار تزریق در برابر سم آنتی بادی تولید کند و موجب شود تا تاثیرات بوتاکس کمرنگ شود.

درباره دکتر نظری

دکتر نادر نظری - متخصص و جراح گوش ، حلق و بینی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سه × پنج =