انحراف بینی

انحراف بینی ، به شکستگی تیغه بینی در قسمت داخلی بینی گفته می شود که می تواند به دلایل ارثی و ژنتیکی ، در اثر تصادف یا یک شکستگی ساده در بینی ایجاد گردد. در این حالت اگر از پایین به بینی نگاه کنیم می توانیم مسدود بودن یکی از دو حفره را مشاهده کنیم.

علائم انحراف بینی

در صورتی که فردی با علائم زیر مواجه گردد باید اقدام به درمان نماید. زیرا در غیر این صورت دچار وقفه تنفس ناگهانی در خواب شده  و در معرض مشکلات قلبی – عروقی قرار خواهد گرفت.

 

انحراف بینی

 

گرفتگی بینی

 • اختلال در تنفس
 • خشکی دهان
 • اختلال در سیستم بویایی
 • خشکی بینی
 • خونریزی در بینی
 • عفونت های مکرر گوش
 • ترشحات خلطی در پشت حلق
 • خون دماغ شدن
 • احساس درد در ناحیه سر و سایر اجزای صورت
 • سردردهای مکرر
 • خروپف در هنگام خواب
 • عفونت های سینوسی پی در پی

انحراف بینی و سینوزیت

افراد مبتلا به سینوزیت لزوما دچار انحراف بيني نمی باشند اما انحراف بيني به دلیل ایجاد اختلال در تنفس می تواند درد های سینوزیتی مزمن ایجاد نماید.

درمان انحراف بینی

برخی داروها نظیر آنتی هیستامین ، اسپری های استروئیدی بینی و ضد آلرژی ها می توانند در بهبود عوارض ناشی از انحراف بيني موثر باشند اما درمان اساسی این مشکل ، جراحی انحراف بيني می باشد که طبق تشخیص متخصص و تحت نظر او انجام می گیرد.

جراحی انحراف تیغه بینی یا سپتوپلاستی

برخی افراد کجی بینی را با انحراف بيني اشتباه گرفته و تصور می کنند با جراحی انحراف بيني ، ظاهر بینی نیز اصلاح می گردد. لذا این نکته بسیار حائز اهمیت است که در جراحی انحراف بيني ، حالت خمیدگی و انحراف داخل بینی برطرف شده و عملکرد تنفسی بینی بهبود می یابد و ظاهر بینی تغییری نمی کند.

بهترین جراح بینی با استفاده از معاینات بالینی و انجام آزمایش های لازم مشکل انحراف بيني را تشخیص داده و این عارضه را به خوبی درمان می کند.

عمل انحراف بینی با لیزر

انحراف بيني در ساختار غضروف بینی ایجاد مشکل می نماید. بنابراین امکان درمان آن به طور قطع و صرفا توسط اشعه ی لیزر وجود ندارد.

عوارض عمل انحراف بینی

جراحی انحراف بینی ، نیز همانند دیگر جراحی ها دارای عوارضی هم چون تورم و کبودی می باشد که پس از گذشت مدت کوتاهی از جراحی بینی  از بین می رود.

در صورتی که جراحی انحراف بينی ، توسط جراح متخصص انجام نشود ممکن است باعت بروز مشکلاتی از قبیل درد شدید ، رفع نشدن کامل انحراف ، تغییر رنگ پوست بینی ، مشکل تنفسی و غیره شود.

انتخاب جراح بینی ، تاثیر به سزایی در نتیجه جراحی بینی دارد بنابراین باید در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کنید تا پس از جراحی بینی مشکلی برایتان به وجود نیاید.

دکتر نادر نظری ، متخصص گوش و حلق و بینی می باشد که تجربه های بسیار موفقی در زمینه جراحی انحراف بينی دارد ، جهت جراحی انحراف بينی می توایند با اطمینان خاطر به ایشان مراجعه کنید.

انحراف بینی

درمان قطعی انحراف بینی

در صورتی که انحراف بینی خفیف باشد جراح بینی ، برای درمان استفاده از دارو را پیشنهاد می کند و پس از گذشت مدتی نتایج را بررسی می کند اگر دارو تاثیر گذار نبود توصیه می کند بیمار اقدام به انجام جراحی انحراف بینی کند اما در صورتی که انحراف بینی شدید باشد تنها راه درمان آن جراحی انحراف بینی می باشد.

انحراف بینی و آلرژی

اشخاصی که علاوه بر انحراف بینی ، آلرژی نیز دارند می توانند اقدام به انجام جراحی انحراف بینی کنند اما باید بدانند که آلرژی با انجام جراحی بینی درمان نمی شود.

مراقبت های پس از جراحی انحراف بینی

 • احساس درد

در صورتی که شما پس از جراحی بینی درد داشتید می توانید جهت رفع درد با اجازه از جراح بینی از مسکن استفاده کنید.

 • تورم و کبودی

پس از جراحی انحراف بینی ، بیمار با توجه به پوست بینی دچار مقداری ورم و کبودی می شود که با مرور زمان از بین می رود اما عواملی هستند که در مدت زمان بهبودی تورم و کبودی تاثیر گذارند که این موارد عبارتند از :

سیگار : بیمار باید تا مدتی پس از جراحی بینی از استعمال سیگار خودداری کند زیرا سیگار تشدید کننده ورم می باشد.

گرما : بیماران باید از قرار گرفتن در معرض نورمستقیم خورشید اجتناب نمایند.

نمک و ادویه : باید تا مدتی نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنید و همین طور از خوردن غذاهای پر ادویه پرهیز کنید.

الکل : بیماران باید از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل تا مدتی پس از جراحی بینی اجتناب کنند.

خوابیدن : بیمار باید از خوابیدن بر روی پهلو خودداری کند زیرا در این صورت به بینی فشار می آید و امکان دارد ورم افزایش پیدا کند.

 • دارو

بیماران باید تا مدتی پس از جراحی بینی از مصرف داروهایی همانند آسپرین و پروفن پرهیز کنند زیرا باعث اختلال در دوره بهبودی می شود.

 • عینک

شما تا مدتی اجازه استفاده از عینک طبی و آفتابی را ندارید زیرا استفاده از عینک در زمان های ابتدایی جراحی بینی باعث تغییر شکل بینی می شود.

هزینه عمل انحراف بینی

هزینه های متفاوتی برای جراحی انحراف بینی وجود دارد و بیماران با قیمت های متفاوتی مواجه می شوند در این زمان این سوال به وجود می آید که  دلالیل این تفاوت قیمت چیست ؟

ازعلت تفاوت قیمت جراحی بینی ، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 1. تجربه جراح بینی
 2. دستمزد جراح بینی
 3. هزینه آزمایشات و داروها
 4. موقعیت جغرافیایی
 5. هزینه بیمارستان یا کلینیک
درباره دکتر نظری

دکتر نادر نظری - متخصص و جراح گوش ، حلق و بینی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 2 + هفده =